Kongres Kobiet w Ustce

W ubiegłą sobotę 12 marca odbył się w Ustce II Słupski Kongres Kobiet pod hasłem „Miejsce Kobiet”. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Anna Komorowska. Miasto Ustka oraz organizatorzy przygotowali dla kobiet szereg atrakcji.

ustka3
Znaczącą uwagę skupiono na tematyce zdrowotnej – i właśnie w ramach tej aktywności przed Kinem Delfin stanął mammobus LUX MED Diagnostyka, w którym wszystkie panie w wieku 40 – 75 lat mogły wykonać bezpłatne badanie piersi. Kobiety nie objęte badaniami profilaktycznymi, finansowanymi przez NFZ, mogły pozyskać skierowanie na mammografię od dyżurujących na miejscu lekarzy. Podczas całej akcji przebadaliśmy 77 pań. Dużą rolę w edukacji profilaktycznej odegrały Słupskie Amazonki, które zachęcały kobiety do regularnego samobadania oraz badań mammograficznych.

ustka6
Kobiety miały również możliwość zbadania ciśnienia tętniczego, badania poziomu glukozy, skorzystania z porad w zakresie zdrowego odżywiania i wykonać analizę składu ciała. Na miejscu obecni byli eksperci w temacie alergii i nadwrażliwości pokarmowej, którzy udzielali szczegółowych informacji.
Oprócz typowo zdrowotnych stanowisk, do dyspozycji pań przygotowano także atrakcje związane z urodą – profesjonalny makijażu oraz zabiegi na twarzy i dłoniach wykonywane były przez znane firmy kosmetyczne.

ustka4
Podczas kongresu podjęto dyskusję w tematach związanych z kobietami – regionalnej kultury, gospodarki, codziennych problemów kobiet. Eksperci – specjaliści w tematyce prawa, sztuki, wykładowcy akademiccy, dziennikarze, przedsiębiorcy, działacze społeczni, omawiali istotne dla kobiet kwestie. Gościem specjalnym wydarzenia była Katarzyna Figura.
Dziękujemy za możliwość włączenia się w to pomorskie święto kobiet. Cieszymy się, że tak wiele pań zdecydowało się tego dnia na profilaktyczne badania!