Druga konferencja prasowa za nami!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3 marca br. odbyła się kolejna konferencja prasowa związana z realizacją Projektu Funduszy Norweskich. Spotkanie o charakterze śniadania prasowego miało miejsce w Hotelu Mercure w Gdyni i skierowane było do dziennikarzy z Trójmiasta.

Prelegentki – Anna Siondalska Dyrektor LUX MED Diagnostyka Region Mammografia, dr Małgorzata Cymerman Dyrektor Medyczna oraz Kaja Smutek Dyrektor Operacyjny, opowiedziały o profilaktyce, epidemiologii raka piersi, Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz o Projekcie Funduszy Norweskich.

Omówione zostały działania podjęte w ramach Projektu „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”, czyli m.in. zakup 3 nowych mammobusów, 15 nowych aparatów mammograficznych, 15 ekspozytorów do mammobusów, na których kobiety mogą oglądać film edukacyjny związany z profilaktyką raka piersi. Ponadto, dzięki pozyskanym funduszom, przebadanych zostało już ponad 13 tysięcy kobiet poza Populacyjnym Programem. Milion kobiet otrzymało z kolei imienne zaproszenia na badania w ramach NFZ. Odbyło się 80 spotkań edukacyjnych, gdzie panie w każdym wieku mogły nauczyć się, jak prawidłowo wykonywać samobadanie piersi.

Celem konferencji było też rozwianie „mitów”, które powstały wokół mammografii i Populacyjnego Programu:

  1. Program faworyzuje pewną grupę kobiet, a inne nie mają możliwości przebadania się i wykrycia choroby.
  1. Samobadanie piersi wystarczy, żeby wykryć nieprawidłowości we wczesnym stadium choroby.
  1. USG piersi jest wystarczające i może być wykonywane zamiast mammografii.
  1. Po wykryciu nieprawidłowości w piersi i konieczności dalszej diagnostyki oraz leczenia, kobieta zostaje z problemem sama.
  1. Badania w mammobusie są gorsze jakościowo od badań wykonanych w placówce stacjonarnej.
  1. Kobiety z małych miejscowości nie wykonują profilaktycznych badań.
  1. Mammobusy w dużych miastach są niepotrzebne. Kobiety powinny korzystać z ośrodków stacjonarnych.

Dziennikarze mieli możliwość zadania pytań i rozwiania wszelkich wątpliwości w zakresie realizacji Programu. Przed Hotelem przez cały dzień stał mammobus, gdzie przebadaliśmy 75 pań.

Wszystkim Gościom serdecznie dziękujemy za przybycie!